Úspěch v přírodovědné soutěži na Mendelově gymnáziu

12 13 vs8 BiologieDne 14. 12. 2018 proběhl na Mendelově gymnáziu jubilejní již 10. ročník „Přírodovědné soutěže“, která je určená pro žáky 9. tříd základních škol okresu Opava.

Jde o soutěž, kde si žáci ze základních škol ověří své znalosti z fyziky, chemie, biologie a ekologie. Součástí jsou vědomostní testy, laboratorní cvičení, natočení videa s přírodovědnou tématikou. V letošním školním roce se přihlásilo celkem 20 tříčlenných týmů celkem z 11 základní škol opavského okresu.

Letošní tříčlenné družstvo (Květoslava Pavlíčková, Tadeáš Horníček z 9.B a Matěj Valík z 8.C) se skládalo s malými obtížemi. Zejména vzhledem k tomu, že v uvedený termín nám mnoho „tradičních přírodovědců“ lyžovalo v Rakousku (lyžarsko-poznávací zájezd).

Zároveň děkuji i Elišce a Adéle Stonišovým, které na poslední chvíli odjely v uvedený termín na dovolenou, ale pomáhaly s natočením videa na téma: „chemická zahrádka – osmóza v buňkách“, pomocí kterého vysvětlily jak proniká voda do rostl. buněk.
Přes výše popsané komplikace se naše družstvo umístilo na krásném 4.místě (výsledky zde) a navázalo na úspěchy v této soutěži z dřívějších let.

Děkuji za vzornou reprezentaci naší školy. Havlas

Rybaření s Pavlem a Kubou

13 14 vs1 RybkyV předvánočním čase si žáci 8.C (Pavel Pivoda a Jakub Ballok) připravili pro své spolužáky (žáky 7. třídy) již tradičně přednášku na téma ryby.

Konkrétně se zaměřili zejména na rybaření, kde mají vlastní zkušenosti.

Přednáška byla velmi zajímavá a většině zúčastněných žáků se velmi líbila.

Havlas

Soutěž mladých zoologů

V průběhu listopadu se naši vybraní žáci (4 družstva z 9.B, 8.C, 7.A a 7.B) zúčastnili Soutěže mladých zoologů. Téma soutěže bylo tento rok Domestikace a česká a slovenská národní plemena. Přestože jsme nepostoupili z velkého počtu přihlášených družstev do finále (kde postupuje jen 10 nejlepších družstev), děkujeme všem „mladým přírodovědcům“ za reprezentaci naší školy.

Zejména družstva starších žáků se neztratila a skončila ve výsledkové listině v horní polovině pole, žáci mladší kategorie si tuto soutěž vyzkoušeli a věřím, že zkušenosti z této soutěže využijí v dalších letech.

Havlas