1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6

Kontakty

ředitel
mobil:  775 291 654

zástupkyně ředitele
mobil:  602 388 162

kancelář
mobil:  778 757 407

sborovna
mobil:  778 757 408


speciální pedagog
mobil:  775 881 183


výchovná poradkyně
mobil:  775 881 182

družina
mobil:  775 158 692

jídelna
mobil:  606 605 422
web:    zde
 
hřiště
objednávky: 8 - 14 h
mobil:  778 757 407
info:    zde
 
datová schránka
jwymqjc

Přihlášení

  
Krajská přehlídka dětské sólové recitace
 
18 19as03Velmi příjemné odpoledne plné výborných recitačních výkonů nabídla krajská přehlídka dětské recitace, která se konala v pátek 26. dubna v Ostravě.
 
V kategorii osmých a devátých tříd se mezi třinácti nejlepšími recitátory Moravskoslezského kraje představila také naše žákyně Nikol Hájková, pro kterou byla tato účast tečkou za úspěšnou reprezentací naší školy. Nikol tak moc děkujeme za její píli a nadšení, se kterým se každý rok prala s novými texty, a přejeme mnoho dalších úspěchů.

 
Matematická olympiáda okresní kolo
 
13 14 vs6 OlympiadaV minulém týdnu proběhlo okresní kolo matematické olympiády. Velmi úspěšně za naši školu bojovali tito žáci: Ondřej Kuděla a Jan Černohorský za šestý ročník, Filip Kovář za sedmý ročník a Matěj Valík za osmý ročník. Ačkoliv byla konkurence velmi silná, kluci bojovali do poslední chvíle a právem si úspěšně obhájili přední pozice v celém okrese!
 
Filip Kovář se umístil na neuvěřitelném 1. místě. Ondřej Kuděla se umístil na krásném 5. místě. Tímto jim gratulujeme a přejeme hodně úspěchu v dalších vědomostních soutěžích.
 
Pythagoriáda
 
13 14 vs5 PythagoriadaV minulém týdnu proběhla, jako tradičně každým rokem, matematická soutěž Pythagoriáda. Soutěž je určena pro žáky 5. -8. ročníků. Školního kola se zúčastnilo 90 žáků. Do okresního kola mohou postoupit žáci, kteří mají 10 bodů a více. Mezi tyto žáky se probojovali:
 
 
5. ročník: Nela Mořkovská – 13 b., Matyáš Tůma – 10 b., Marián Žák – 10 b.
 
6. ročník: Jan Dušek – 10 bodů
 
7. ročník: Barbora Mitášová, Filip Kovář, Pavel Gilík, Vojtěch Šíma a Antonín Kozelský – všichni získali 10 bodů
 
8. ročník: Honza Krček – 13 b., Jakub Černohorský – 12 b., Markéta Stoklasová – 11b., Matěj Valík – 11 b., David Daněk – 10 b.
 
Všem úspěšným žákům gratulujeme a v okresním kole přejeme nejen hodně štěstí, ale i bystrou mysl.
 
Prezentace 2019
 
18 19 vs02 PrezentaceVe středu 27. března 2019 proběhla v aule Střední školy průmyslové a umělecké v Opavě přehlídka počítačových prací žáků základních škol v rámci soutěže Prezentace. 
 
Z přihlášených powerpointových prezentací, webových stránek, počítačových programů i videoklipů vybrala odborná porota třináct zajímavých a tematicky různorodých příspěvků, které jejich autoři mohou veřejně předvést svým vrstevníkům i učitelům.
 
Autory nejúspěšnějších prací jsou Filip Hostinský, který obsadil 2. místo, Anežka Parvová a Kája Kvasničková, které obsadily 3. místo a kolektiv autorů Adam Beinhauer, Filip Čelůstka, Jan Černohorský a Matěj Rychlý, kteří se svou kolektivní práci umístili na 4. místě.
 
Všem gratulujeme a přejeme mnoho sil a nadšení do dalších soutěží.

 
V zeměpisně vědomostních soutěžích se naši žáci neztratili.
 
11 12 vs6GlobusNa konci února se konalo okresní kolo Zeměpisné olympiády. V kategorii 6. tříd nás reprezentoval Filip Čelůstka, který do soutěže nastoupil za nemocného Michala Matěje. Filip si vedl skvěle, obsadil výborné 5.místo. Zástupce 7.tříd Filip Kovář skončil na medailových pozicích, v konkurenci škol opavského okresu mu patří 3. místo. Martina Kryšpína z 9. třídy od desátého místa dělily pouhé dva body.
 
I v letošním roce se naši žáci zapojili do vědomostní a dovednostní soutěže – Evropa kolem nás. V konkurenci škol Olomouckého, Moravskoslezského a Jihomoravského kraje obsadil tým žáků 5.B třídy osmé a družstvo 7.B pěkné šesté místo.
 
Zapojení do soutěže Eurorebus je na naší škole již tradicí. Této korespondenční soutěže, která letos proběhla podle upravených pravidel, se zúčastnili žáci tříd 2. stupně. Již od záři odpovídali na otázky jednotlivých kol a sbírali body pro třídní týmy. Družstvům tříd 6.A a 7.B se podařilo postoupit do Krajského kola, které proběhne 27.4. v Olomouci.
 
Úspěšným reprezentantům a všem zapojeným žákům blahopřejeme.
 

 
Pangea
 
V únoru proběhlo na naší škole školní kolo mezinárodní matematické soutěže Pangea. Zúčastnilo se jej na 230 žáků ze čtvrtých až devátých tříd. Na krásných prvních třech místech v jednotlivých kategoriích se umístili: 
 
4. třída – 1. Kryštof Holaň, 2. Kryštof Glogar a o třetí pozici se dělí Jakub Kirschner s Adélou Steigrovou; 
 
5. třída – 1. Klaudie Lukešová, druhé místo patří Evě Szrajberové a Kateřině Pallové, 3. Elen Honková obdržela třetí místo; 
 
6. třída – 1. Kateřina Hlaváčková, 2. Kristýna Šindlerová a 3. Kateřina Drozdová; 
 
7. třída – 1. Max Híreš, 2. Adam Hvízdák, na třetím místě, se stejným počtem bodů, se umístili Alexandr Škrabal, Karolína Kvasničková a Hynek Adamec; 
 
8. třída – 1. Matěj Valík, 2. Erik Stanovský s Jakubem Černohorským a 3. Tereza Vlnová; 
 
9. třída – 1. Václav Pfleger, 2. Eliška Stonišová a 3. Vojtěch Szrajber. 
 
Všem moc gratulujeme! 
 
Matematický klokan
 
11 12 vs1KlokanMatematický klokan je soutěž, která probíhá ve čtyřech kategoriích, a to Cvrček 2. a 3. třídy, Klokánek 4. a 5. třídy, Benjamin 6. a 7. třídy a Kadet 8. a 9. třídy.
 
Školního kola se v letošním roce, ve všech kategoriích dohromady, zúčastnilo přes 200 žáků.
 
Úspěšní žáci:
 
CVRČEK
 
Paličková Zuzana - 3. A - 62
Raschka Přemysl - 3. A - 61
Adamec Jan - 3. B - 61
Kupková Sára - 3. A - 60
 
KLOKÁNEK
 
Jarnot Lukáš - 5. A - 87
Kovář Michal - 4. A - 84
Jedličková Lada - 5. A - 77
Tůma Matyáš - 5. A - 73
Říman Jonáš - 4. A - 73
 
BENJAMIN
 
Kovář Filip - 7. B - 115
Dušek Jan - 6. A - 92
Mitášová Barbora - 7. B - 88
Říčný Filip - 7. A - 85
Černohorský Jan - 6. B - 84
 
 
KADET
 
Jančík Jan - 9. A - 105
Černohorský Jakub - 8. B - 99
Kryšpín Martin - 9. B - 94
Stoklasová Markéta - 8. A - 90
Nováková Pavla - 9. A - 89
Adamčík Šimon - 9. A - 89

Deskové hry
Dne 27. 3. 2019 se tým 10 žáků ZŠ Vrchní utkal v soutěži deskových her - Abaku, Krycí jména, Kingdomino a Patchwork. V konkurenci dvanácti škol Opavska naši borci zvítězili a vyhráli tak poukaz v hodnotě 3 000 Kč, deskovou hru „Sochy v akci“ a každý z žáků hlavolam. Není divu, neboť tito žáci pilně trénují pod vedením paní učitelky Prášilové. Proto, pokud chcete být úspěšní, přidejte se k nám každé úterý od 14 hodin. Foto zde.

 
Okresní kolo chemické olympiády
 
11 12 vs2ChemieV pátek 1. 3. 2019 proběhl na ZŠ Edvarda Beneše 55. ročník okresního kola chemické olympiády. Letošní ročník byl zaměřený na plyny vyskytující se v atmosférách planet sluneční soustavy.
 
V teoretické části žáci v průběhu 90 minut řešili činnosti, které jsou zdrojem vzniku oxidu uhličitého, přepisovali informace do řeči chemických symbolů a děje zapisovali pomocí chemických rovnic. V praktické části prováděli pokusy se šumáky a šuměnkami, pracovali s chemikáliemi, které po zahřátí uvolňují nezbytný kyslík. Naši školu reprezentovala Květoslava Pavlíčková z 9.B. Z celkového počtu 28 přihlášených žáků okresu Opava se umístila na výborném devátém místě. 
 
K dosaženým výsledkům jí gratulujeme.
 
Výsledková listina fotogalerie.
 
Úspěšné okrskové kolo recitace
 
18 19 vs01Básně Sama doma, Začarovaný telefon, úryvky z knih Malý princ, Duchaři nebo Hledaní Aljašky – nejen tyto texty zněly z úst žáků naší školy v pátek 22. února během okrskového kola recitační soutěže. Do „boje“ se vydala osmička postupujících, a zatímco mladší především sbírali zkušenosti, naši starší recitátoři úspěšně bojovali o postupová místa do okresního kola.
 
Jsme velmi rádi, že 8. března v opavském loutkovém divadle znovu zazní hlasy Matěje Rychlého, Adama Czecha a Nikol Hájkové. Foto zde. Gratulujeme a držíme palce.
 
Nejlepší v okrese
 
Žákyně naší školy Jana Černá opět dokázala, jakým mimořádným jazykovým talentem disponuje. Jana získala v okresním kole soutěže z anglického jazyka, které se konalo začátkem února, 1. místo a postoupila tak do krajského kola, které se bude konat v březnu. Gratulujeme!
 

 
Školní kolo recitační soutěže
 
Krásné básně, ale i prozaické texty byly na Vrchní k poslechu ve středu 6. 2., kdy se uskutečnilo školní kolo recitační soutěže. Letos se ho společně zúčastnili žáci obou stupňů. Mladší tak měli možnost sledovat již ostřílené kolegy a něčemu se přiučit, starší pak prožili příjemné dopoledne při poslechu často známých veršů a mohli podpořit své mladší kamarády
 
Nejvíce porotu zaujali a v okrskovém kole nás budou reprezentovat:
 
Kategorie 2. a 3. třída:
Nikol Drozdová, Nikola Kupková
 
Kategorie 4. a 5. třída:
Eva Szrajberová, Kryštof Holaň
 
Kategorie 6. a 7. třída:
Matěj Rychlý a Adam Czech
 
Kategorie 8. a 9. třída:
Lucie Rudyncová a Nikol Hájková
 
Všem recitátorům děkujeme za krásný kulturní zážitek a postupujícím přejeme mnoho štěstí v dalších kolech. Foto zde.
 
Matematická olympiáda
 
14 15 vs03 MatematikaVe středu 30. ledna proběhlo na ZŠ Otická okresní kolo Matematické olympiády kategorie Z9. Naši školu reprezentovaly dvě žákyně z 9.B, Jana Černá a Květoslava Pavlíčková.
 
V průběhu čtyř hodin řešily 4 matematické úlohy. Ani letos děvčata nezklamala a obě se staly úspěšnými řešitelkami s postupem do krajského kola. Z celkového počtu 42 soutěžících se Jana Černá umístila na výborném 4. místě a Květka Pavlíčková na 12. místě. Oběma gratulujeme a přejeme mnoho úspěchů v dalším kole. Listina zde.
 
Úspěch v přírodovědné soutěži na Mendelově gymnáziu 
 
12 13 vs8 BiologieDne 14. 12. 2018 proběhl na Mendelově gymnáziu jubilejní již 10. ročník „Přírodovědné soutěže“, která je určená pro žáky 9. tříd základních škol okresu Opava.
 
Jde o soutěž, kde si žáci ze základních škol ověří své znalosti z fyziky, chemie, biologie a ekologie. Součástí jsou vědomostní testy, laboratorní cvičení, natočení videa s přírodovědnou tématikou. V letošním školním roce se přihlásilo celkem 20 tříčlenných týmů celkem z 11 základní škol opavského okresu.
 
Letošní tříčlenné družstvo (Květoslava Pavlíčková, Tadeáš Horníček z 9.B a Matěj Valík z 8.C) se skládalo s malými obtížemi. Zejména vzhledem k tomu, že v uvedený termín nám mnoho „tradičních přírodovědců“ lyžovalo v Rakousku (lyžarsko-poznávací zájezd). 
 
Zároveň děkuji i Elišce a Adéle Stonišovým, které na poslední chvíli odjely v uvedený termín na dovolenou, ale pomáhaly s natočením videa na téma: „chemická zahrádka – osmóza v buňkách“, pomocí kterého vysvětlily jak proniká voda do rostl. buněk. 
Přes výše popsané komplikace se naše družstvo umístilo na krásném 4.místě (výsledky zde) a navázalo na úspěchy v této soutěži z dřívějších let.
 
Děkuji za vzornou reprezentaci naší školy. Havlas
 
Rybaření s Pavlem a Kubou 
 
13 14 vs1 RybkyV předvánočním čase si žáci 8.C (Pavel Pivoda a Jakub Ballok) připravili pro své spolužáky (žáky 7. třídy) již tradičně přednášku na téma ryby.
 
Konkrétně se zaměřili zejména na rybaření, kde mají vlastní zkušenosti.
 
Přednáška byla velmi zajímavá a většině zúčastněných žáků se velmi líbila. 
 
Havlas 
 
Soutěž mladých zoologů 
 
V průběhu listopadu se naši vybraní žáci (4 družstva z 9.B, 8.C, 7.A a 7.B) zúčastnili Soutěže mladých zoologů. Téma soutěže bylo tento rok Domestikace a česká a slovenská národní plemena. Přestože jsme nepostoupili z velkého počtu přihlášených družstev do finále (kde postupuje jen 10 nejlepších družstev), děkujeme všem „mladým přírodovědcům“ za reprezentaci naší školy.
 
Zejména družstva starších žáků se neztratila a skončila ve výsledkové listině v horní polovině pole, žáci mladší kategorie si tuto soutěž vyzkoušeli a věřím, že zkušenosti z této soutěže využijí v dalších letech. 
 
Havlas 

GDPR

Ochrana osobních údajů