Okresní kolo chemické olympiády

11 12 vs2ChemieV pátek 1. 3. 2019 proběhl na ZŠ Edvarda Beneše 55. ročník okresního kola chemické olympiády. Letošní ročník byl zaměřený na plyny vyskytující se v atmosférách planet sluneční soustavy.

V teoretické části žáci v průběhu 90 minut řešili činnosti, které jsou zdrojem vzniku oxidu uhličitého, přepisovali informace do řeči chemických symbolů a děje zapisovali pomocí chemických rovnic. V praktické části prováděli pokusy se šumáky a šuměnkami, pracovali s chemikáliemi, které po zahřátí uvolňují nezbytný kyslík. Naši školu reprezentovala Květoslava Pavlíčková z 9.B. Z celkového počtu 28 přihlášených žáků okresu Opava se umístila na výborném devátém místě.

K dosaženým výsledkům jí gratulujeme.

Výsledková listina fotogalerie.

Úspěšné okrskové kolo recitace

18 19 vs01Básně Sama doma, Začarovaný telefon, úryvky z knih Malý princ, Duchaři nebo Hledaní Aljašky – nejen tyto texty zněly z úst žáků naší školy v pátek 22. února během okrskového kola recitační soutěže. Do „boje“ se vydala osmička postupujících, a zatímco mladší především sbírali zkušenosti, naši starší recitátoři úspěšně bojovali o postupová místa do okresního kola.

Jsme velmi rádi, že 8. března v opavském loutkovém divadle znovu zazní hlasy Matěje Rychlého, Adama Czecha a Nikol Hájkové. Foto zde. Gratulujeme a držíme palce.

Nejlepší v okrese

Žákyně naší školy Jana Černá opět dokázala, jakým mimořádným jazykovým talentem disponuje. Jana získala v okresním kole soutěže z anglického jazyka, které se konalo začátkem února, 1. místo a postoupila tak do krajského kola, které se bude konat v březnu. Gratulujeme!

Školní kolo recitační soutěže

Krásné básně, ale i prozaické texty byly na Vrchní k poslechu ve středu 6. 2., kdy se uskutečnilo školní kolo recitační soutěže. Letos se ho společně zúčastnili žáci obou stupňů. Mladší tak měli možnost sledovat již ostřílené kolegy a něčemu se přiučit, starší pak prožili příjemné dopoledne při poslechu často známých veršů a mohli podpořit své mladší kamarády

Nejvíce porotu zaujali a v okrskovém kole nás budou reprezentovat:

Kategorie 2. a 3. třída:
Nikol Drozdová, Nikola Kupková

Kategorie 4. a 5. třída:
Eva Szrajberová, Kryštof Holaň

Kategorie 6. a 7. třída:
Matěj Rychlý a Adam Czech

Kategorie 8. a 9. třída:
Lucie Rudyncová a Nikol Hájková

Všem recitátorům děkujeme za krásný kulturní zážitek a postupujícím přejeme mnoho štěstí v dalších kolech. Foto zde.

Matematická olympiáda

14 15 vs03 MatematikaVe středu 30. ledna proběhlo na ZŠ Otická okresní kolo Matematické olympiády kategorie Z9. Naši školu reprezentovaly dvě žákyně z 9.B, Jana Černá a Květoslava Pavlíčková.

V průběhu čtyř hodin řešily 4 matematické úlohy. Ani letos děvčata nezklamala a obě se staly úspěšnými řešitelkami s postupem do krajského kola. Z celkového počtu 42 soutěžících se Jana Černá umístila na výborném 4. místě a Květka Pavlíčková na 12. místě. Oběma gratulujeme a přejeme mnoho úspěchů v dalším kole. Listina zde.

Úspěch v přírodovědné soutěži na Mendelově gymnáziu

12 13 vs8 BiologieDne 14. 12. 2018 proběhl na Mendelově gymnáziu jubilejní již 10. ročník „Přírodovědné soutěže“, která je určená pro žáky 9. tříd základních škol okresu Opava.

Jde o soutěž, kde si žáci ze základních škol ověří své znalosti z fyziky, chemie, biologie a ekologie. Součástí jsou vědomostní testy, laboratorní cvičení, natočení videa s přírodovědnou tématikou. V letošním školním roce se přihlásilo celkem 20 tříčlenných týmů celkem z 11 základní škol opavského okresu.

Letošní tříčlenné družstvo (Květoslava Pavlíčková, Tadeáš Horníček z 9.B a Matěj Valík z 8.C) se skládalo s malými obtížemi. Zejména vzhledem k tomu, že v uvedený termín nám mnoho „tradičních přírodovědců“ lyžovalo v Rakousku (lyžarsko-poznávací zájezd).

Zároveň děkuji i Elišce a Adéle Stonišovým, které na poslední chvíli odjely v uvedený termín na dovolenou, ale pomáhaly s natočením videa na téma: „chemická zahrádka – osmóza v buňkách“, pomocí kterého vysvětlily jak proniká voda do rostl. buněk.
Přes výše popsané komplikace se naše družstvo umístilo na krásném 4.místě (výsledky zde) a navázalo na úspěchy v této soutěži z dřívějších let.

Děkuji za vzornou reprezentaci naší školy. Havlas

Rybaření s Pavlem a Kubou

13 14 vs1 RybkyV předvánočním čase si žáci 8.C (Pavel Pivoda a Jakub Ballok) připravili pro své spolužáky (žáky 7. třídy) již tradičně přednášku na téma ryby.

Konkrétně se zaměřili zejména na rybaření, kde mají vlastní zkušenosti.

Přednáška byla velmi zajímavá a většině zúčastněných žáků se velmi líbila.

Havlas

Soutěž mladých zoologů

V průběhu listopadu se naši vybraní žáci (4 družstva z 9.B, 8.C, 7.A a 7.B) zúčastnili Soutěže mladých zoologů. Téma soutěže bylo tento rok Domestikace a česká a slovenská národní plemena. Přestože jsme nepostoupili z velkého počtu přihlášených družstev do finále (kde postupuje jen 10 nejlepších družstev), děkujeme všem „mladým přírodovědcům“ za reprezentaci naší školy.

Zejména družstva starších žáků se neztratila a skončila ve výsledkové listině v horní polovině pole, žáci mladší kategorie si tuto soutěž vyzkoušeli a věřím, že zkušenosti z této soutěže využijí v dalších letech.

Havlas