Den stromů na sv. Anně
Dne 18. 10. jsme se zúčastnili Dne stromů na sv. Anně v Opavě.
V 8:00 jsme vyrazili trolejbusem ze zastávky Ratibořská na zastávku Psychiatrická nemocnice. Odtud jsme se vydali na sv. Annu. Dali jsme si svačinu a vyrazili hrát hry. Na remízku, který pomáhali vysadit naši starší spolužáci v minulých letech, jsme hledali barevné obálky a ve skupinkách plnili různé úkoly o přírodě. Za aktivitu a splnění úkolů, jsme si vysloužili sladkou odměnu.
Akce se nám líbila a užili jsme si zajímavé dopoledne v přírodě.
Den stromů
V neděli 13. 10. 2019 se v opavských Sadech svobody konal Den stromů, kde si veřejnost formou různých aktivit připomínala důležitost stromů v našem každodenním životě. Akce se zúčastnili také žáci ZŠ Vrchní, kteří zkoumali stáří stromů, složení rostlinných barviv v listech, vliv stromů na udržení vody v půdě a výsledky prezentovali kolemjdoucím. Pro děti měli žáci připravenou hru, při které poznávali přírodní materiály jen podle hmatu. Foto zde.
Akce se zúčastnili a poděkování zaslouží Viktorie Bendová, Michal Matěj, Jiří Podzemný (7.A), Kateřina Bilerová, Kristýna Kappelová, Jan Montág a Kateřina Vavrlová (8.A)
Komentovaná prohlídka MiniZOO
Ve středu 9. 10. jsme se zúčastnili s třídou 3. A komentované prohlídky minizoo. Nejdříve jsme se blíže seznámili s možnostmi ochrany zvířat, které žijí v naší bezprostřední blízkosti. Dále nás pracovnice minizoo provedla všemi částmi zoo a podala nám základní informace o jednotlivých zvířatech. Děti měly možnost si pohladit hady, drobné hlodavce, rozpoznat různé druhy ryb, želv a ptáků. Završením celé akce byla možnost zahrát si hru typu AZ kvíz a ověřit si tak nově získané informace. Foto zde.
Planeta Oxidan
Pod tímto názvem se ukrývá vzdělávací program organizovaný Severomoravskými vodovody a kanalizacemi Ostrava, který se zaměřuje na efektivní využití zdrojů, především na péči o odpadní vodu a na odpovědné nakládání s ní. Naši žáci osmých ročníků se s tímto vzdělávacím programem setkali v pátek 31. 5. 2019. Pod vedením zkušených animátorek si ověřili své vědomosti formou zábavné hry plné soupeření, plnění úkolů i konstruktivního myšlení nutného k záchraně planety Oxidan.Žáci byli rozděleni do dvou týmů a objevovali novou planetu Oxidan, velmi bohatou na zdroje, která poskytovala blahobyt. Mezi oběma expedicemi začal probíhat konkurenční boj, jehož cílem bylo ovládnutí zdrojů a postupně celé planety. Během budování nové bohatší společnosti se začaly objevovat první problémy se znečištěním, především zdrojů vody. To mělo neblahý dopad na množství a dostupnost užitkové vody. Každý tým hledal optimální řešení této svízelné situace. Úkolem hry bylo pochopit odpovědnost při nakládání se zdroji a uvědomit si, že rozkvět společnosti není možný bez vzájemné spolupráce, šetrného zacházení s vodními zdroji a produkovanou odpadní vodou. Foto zde.
Konference o cílech udržitelného rozvoje
Dne 16.5.2019 se naše škola zúčastnila konference na téma Cíle udržitelného rozvoje. Vše začínalo v aule Slezské univerzity. Zde jsme byli obeznámeni s Agendou OSN pomocí krátkých prezentací sestavených pořadateli, hosty a vedoucími prezentací. Dále jsme se přesunuli na workshop pořádaný Střední průmyslovou školou stavební Opava, která nám představila téma "Teplo a chlad budov". Mohli jsme zde vidět ukázky práce s termokamerou a měření úniků tepla. Další z workshopů byl pořádán Slezským gymnáziem Opava, které nám nabídlo téma "Světelné znečištění". I tento workshop byl velmi zajímavý a poučný (týkal se například záření obrazovek mobilních telefonů a jejich vlivu na spánek). V tuto chvíli jsme již měli větší polovinu programu za sebou a čekala nás jen poslední dvě témata, která pořádalo Opavské zastupitelstvo dětí a mládeže. První z jejich workshopů byl "Rovnost mužů a žen", kde jsme rozebírali problematiku diskriminace žen v různých zemích našeho světa. Konference se již blížila ke konci a nám zbýval jen poslední workshop na téma "Život ve vodě". Zde jsme se dozvěděli plno zajímavých věcí převážně o plastovém odpadu v mořích, ale také o ropných skvrnách a jejich dopadu na organismy žijící ve vodě. Konferenci hodnotím jako povedenou a zajímavou a těším se na další ročník. Foto zde.
Tadeáš Horníček
Den Země
Dne 28. 4. 2019 proběhla v Janáčkových sadech akce pod názvem Den Země. Tak jako každý rok bylo i letos nedělní odpoledne věnováno nejen dospělým, ale především dětem. Pro tento ročník si žáci z kroužku přírodovědných praktik (Matěj Valík, Andrea Otáhalová, Julie Lukešová a Nikol Hájková) připravili puzzle periodické tabulky prvků, doplňovačku „Cesta vody od pramene k lidem“, tajné kresby či písmo a sázení luštěnin. I přes mírnou nepřízeň počasí se akce velmi vydařila. Foto zde.
Soutěž recyklujeme IKEA
Pojďme na to od lesa
V termínu 18. - 28. 03. 2019 se žáci naší školy zúčastnili ozdravného pobytu, dotovaného Státním fondem životního prostředí ČR.
V průběhu jedenáctidenního ozdravného pobytu v lokalitě CHKO Hrubý Jeseník – Malá Morávka – Karlov se žáci pátého ročníku prostřednictvím ekologického programu zapojili do poznávání stavby a změn ekosystémů v závislosti na činnosti člověka. Vzdělávací proces byl realizován především pobytem žáků v přírodě a následně doplněn mikroskopováním, pokusy, řešením křížovek a pracovních listů.
Žáci byli těmito výchovně vzdělávacími metodami vedeni k ochraně a zlepšení životního prostředí, sebepoznávání a zodpovědnému chování. Díky krásnému slunečnému počasí si žáci pobyt v horské přírodě patřičně užili. Foto zde.
Tonda Obal na cestách
Dne 21. 2. 2019 navštívil naši školu koordinátor školního vzdělávacího programu společnosti EKO–KOM a.s., který hravou a zábavnou formou přiblížil žákům čtvrtých a šestých ročníků problematiku třídění odpadů.
V průběhu besedy se žáci dozvěděli, jak a proč odpad třídit, problematiku zakládání skládek a jejich případné uzavření, o významu i funkci spaloven v naší republice. V závěru konání programu zhlédli video o recyklaci. Poté si zahráli hru, při které třídili karty s různým odpadem do správných popelnic.
Beseda žáky zaujala a od lektora obdrželi i drobné papírové odměny.
Sázení stromů
Dne 2. listopadu se naše škola podruhé zúčastnila akce „Sázíme stromy“. Výsadba byla v letošním školním roce orientována na oblast remízku v okolí kaple svaté Anny.
Po názorné ukázce sázení keřů se žáci pustili do práce. Díky šikovnosti mladých pracantů ze 7.A byl během devadesáti minut vysázen velký počet původních a místně vhodných dřevin. Foto zde.
Nezvykle teplý podzimní pátek si žáci patřičně užili a za odvedenou práci obdrželi sladkou odměnu.
Velké poděkování patří organizátorům této akce, kteří pomáhají tato místa utvářet a zachovávat pro další generace.
Den stromů
V neděli 14. října 2018 se naše škola zúčastnila akce pořádané MMO pod názvem „ Den stromů“. Akce probíhala v době od 13.00 do 17.00 hodin v Sadech svobody.
V průběhu slunečného nedělního odpoledne se žáci devátého ročníku věnovali předškolákům i žákům mladšího věku a široké veřejnosti. Jejich pozornost upoutali formou her, křížovek, pexesa, či prací s mikroskopem a přírodninami.
Děkujeme Alžbětě Zajíčkové, Natálii Turzákové, Danielu Gebauerovi, Jakubovi Dzidovi a Jiřímu Vítkovi za vstřícný přístup a schopnost zaujmout.
Rybaření s pruty
Ve středu 15. 11. 2017 nám naši spolužáci připravili krásnou hodinu přírodopisu.
Téma RYBAŘENÍ s pruty, sítěmi, prezentací, zážitky od potoků a rybníků, způsoby lovu malých i velkých ryb, vlastních úlovků, ale i pravidel ... .
Foto zde.
Poděkování patří Jakubu Ballokovi a Pavlu Pivodovi (7.C)
Sázíme stromy
V pátek 3. 11. 2017 jsme se poprvé zúčastnili akce „Sázíme stromy“. Výsadba remízku v letošním roce proběhla kousek od kaple Sv. Anny.
Po společné ukázce sázení stromů a keřů jsme se vrhli do práce a za necelou hodinu se nám podařilo vysázet 9 stromů a 35 keřů.
Po deštivém týdnu přišlo příjemné listopadové počasí a akci jsme si všichni užili. Odměna byla sladká – perníkový stromeček a poděkování organizátorů. Foto zde.
A k čemu slouží remízek? Proč je nutné taková místa vytvářet a udržovat? To už dnes víme.
Terénní geologická exkurze
V pátek 22. září 2017 se naše žačky Klára Quisová a Leontina Mořkovská zúčastnily terénní geologické exkurze do Moravského krasu. Svou účast si vybojovaly na jaře loňského roku na soutěži VŠB – Geologické kladívko.
Navštívily Dům přírody Moravského krasu, kde byl shrnut geologický vývoj Moravského krasu a představena místní fauna a flora. V Rudicích shlédly stálou expozici místní obce, mineralogie, speleologie, hutnictví a hornictví. Foto zde.
Exkurzi zakončily v místní pískovně, odkud si přivezly suvenýry v podobě zkamenělin.
Ozdravný pobyt – Malá Morávka 2017
Od 13. března - 23. března 2017 se děti 5. ročníků zúčastnily ozdravného pobytu financovaného dotačním programem Ministerstva životního prostředí ČR. Environmentální program s názvem „Pojďme se nadechnout II“ byl naplněn aktivitami zaměřenými na pozorování a poznávání přírody, ochranu životního prostředí, zachování biodiverzity a badatelskými činnostmi. Zde se můžete kouknout na foto 1, foto 2 a foto 3.
Ve volném čase se děti věnovaly lyžování, turistice, navštívily aquapark v Bruntále a lázeňské městečko Karlovu Studánku. Pobyt byl završen výletem na Praděd. Byly využity možnosti besedy s ochráncem přírody Jesenicka.
Opavský přírodovědný zpravodaj
Elektronický měsíčník "Opavský přírodovědný zpravodaj" je součástí projektu Kalendář přírody Opavska Natury Opava. Zpravodaj má zviditelnit zajímavosti nejen o přírodě Opavska, ale také osobnosti a projekty, které souvisí s životním prostředím. V lednovém vydání tohoto měsíčníku vyšel článek ZŠ Vrchní v projektu „Ponoř se do mikrokosmu“, který byl ve spolupráci s Naturou Opava realizován v loňském roce.
Měsíčník je volně stažitelný ve formátu PDF na stránkách Natury Opava:
http://www.natura-opava.org/opavsko/zpravodaj/2.html
Ekotopfilm 2017
V úterý 6. 2. 2017 se žáci prvního stupně a 6. tříd zúčastnili festivalu dokumentárních filmů EKOTOPFILM 2017 zaměřených na životní prostředí a udržitelný rozvoj. Cílem festivalu je inspirativním způsobem měnit chování společnosti ve vztahu k životnímu prostředí a vytvořit tak prostor k otevření diskuzi o otázkách trvale udržitelného rozvoje. Vedle dokumentárních filmů byla akce doprovázená vzdělávacími aktivitami, hrami a soutěžemi. Foto zde.
"Ponoř se do světa mikrokosmu" – dotační program MMO duben – prosinec 2016
Myšlenkou celého projektu "Ponoř se do světa mikrokosmu" bylo děti hravou a badatelskou formou přimět chápat a obdivovat tzv. mikrosvět. Chápat svět, který vidíme pod mikroskopem. Děti formou exkurzí a badatelských činností pochopily, k čemu se vůbec mikroskop používá a na jakých odborných pracovištích. Samy si vytvořily preparáty, samy si je nasbíraly a samy zkoumaly zákonitosti přírody. Touto cestou tak byly motivovány k hlubšímu studiu přírody. Aktivitami tohoto projektu se nám podařilo žákům představit mikroskopování a "mikrosvět" jako důležitou oblast, ve které mohou nalézt perspektivu svého budoucího zaměstnání.
Byla provedena rekonstrukce a následné vybavení badatelny (bývalý kabinet přírodopisu) a zajištěno její fungování - nákup binokulární lupy a osmi stolů - pracovní místa pro preparaci a mikroskopování.
Byly vyrobeny dvě naučné tabule (metodický materiál) - rostlinná buňka, živočišná buňka, které byly nainstalovány do badatelny.
Proběhlo šest tematických exkurzí vztahujících se k tématu mikrosvět v praxi - na pracovištích, kde se mikroskopy využívají:
• Mikrobiologie a patologie Slezské nemocnice v Opavě - představení činnosti oddělení mikrobiologie a patologie, návštěva muzea patologie.
• Parazitologie Slezské nemocnice v Opavě - představení činnosti oddělení parazitologie.
• Nemoci domácích mazlíčků - představení nemocí a parazitů domácích mazlíčků pod vedením veterinárního lékaře.
• Slezské zemské muzeum v Opavě - představení mikroskopování drobného hmyzu a využití mikroskopu v restaurování muzejních předmětů.
• Čistička odpadních vod v Opavě - představení fungování čističky odpadních vod na biologické bázi (bakteriální) včetně ukázky.
• Pracoviště ÚKZÚZ Brno, Diagnostická laboratoř Opava - výzkum mšic
Proběhlo celkem šest badatelských činností v těchto tématech:
• Život v tůních
• Rostliny a jejich pletiva
• Život v tekoucí vodě
• Mikrobiologie ve třídě
• Prvoci a bezobratlí
• Tvorba trvalých preparátů
EVVO – Den stromů
V neděli 16. října 2016 se naše škola zúčastnila organizace akce Dne stromů pořádané MMO. V chladném nedělním odpoledni se děvčata devátých ročníků věnovala dětem mladšího školního věku a předškolákům. Společně vyráběli ježka, poznávali listnaté stromy podle listů, květů, plodů a produktů, které se z nich vyrábí. Formou hry lotto se učili poznávat naše listnaté stromy. Foto je zde.
Poděkování patří: K. Roháčové, K. Bekové, A. Vavrlové, M. Opuszynské, V Pavlíčkové, N Vargové.
Chemie na hradě v Ostravě
Ve čtvrtek 23. 6. 2016 se žáci 8. ročníků zúčastnili akce „Chemie na hradě“. Na Slezskoostravském hradě v Ostravě pro ně byla připravena řada atrakcí, chemických a přírodovědných kouzel a také soutěží.
„Ponoř se do mikrokosmu!“ – grant MMO
V pátek 24. 6. 2016 se žáci 6. ročníku zúčastnili terénní exkurze z projektu MMO: „Ponoř se do mikrokosmu!“. V okolí naší školy pozorovali bezobratlé organismy žijící v ekosystémech tekoucích vod, řešili problematiku regulace vodních toků a její dopad na biodiverzitu, sbírali a determinovali makrozoobentos v těchto ekosystémech. Foto zde.
Den pro přírodu
Ve čtvrtek 2. 6. 2016 MGO uspořádalo pro žáky základních škol dopoledne plné zábavy, pokusů a poznávání. Pod názvem DEN PRO PŘÍRODU žáci 7. – 9. tříd poznávali naše savce, obojživelníky, invazní rostliny v zeměpise získali základní informace o poznávání typů kulturní krajiny, ochrany přírody a památek ČR, v chemické laboratoři si praktickou zábavnou formou vyzkoušeli – levitace bublin, izolace DNA z banánu.
Ozdravný pobyt – Malá Morávka 2016
Od 7. března - 17. března děti 5. ročníků se zúčastnily ozdravného pobytu financovaného dotačním programem Ministerstva životního prostředí ČR. Environmentální program s názvem „Pojďme se nadechnout!“ byl naplněn aktivitami zaměřenými na pozorování a poznávání přírody, ochranu životního prostředí, zachování biodiverzity a badatelskými činnostmi.
Ve volném čase se děti věnovaly lyžování, turistice, navštívily aquapark v Bruntále a lázeňské městečko Karlovu Studánku. Pobyt byl završen výletem na Praděd. Byly využity možnosti besedy s ochráncem přírody Jesenicka, který v nedělní podvečer předvedl vycpané modely ptáků, ptačí vejce, seznámil žáky s CHKO Jeseníky.
Foto zde.
EKOKOM ve třídách
Ve čtvrtek 29. 1. 2016 nás navštívili lektoři Ekokomu. Hravou a zábavnou formou učili děti 1. – 4. tříd třídit odpad. Foto zde.
Zeměpisná olympiáda
Ve středu 13. ledna proběhlo školní kolo zeměpisné olympiády. Děti soutěžily ve třech kategoriích.
Mezi šesťáky se o první místo rozdělili Martin Kryšpín a Vojta Szrajber, druhé místo obsadila Jana Černá a třetí Adélka Stonišová.
Kategorie B, ve které soutěžily sedmé třídy, má rovněž dvě vítězky. Jsou jimi Klárka Quisová a Leontýna Mořkovská. Druhé místo patří Janu Pchálkovi a o třetí místo se dělí Vojta Fuksík a Barča Kostková.
Jan Ibler a Markéta Fuksíková se stali společnými vítězi poslední kategorie. Za nimi skončili se stejným počtem bodů Michal Sliž, Vítek Heim, Viktor Kurtin a Míša Thomasová.
Všem soutěžícím děkujeme za účast, vítězům blahopřejeme a držíme palce v okresním kole.
Preparace brouků
V předvánoční pondělí v prostorách učebny přírodopisu proběhla poslední aktivita dotačního programu MMO „Třída v přírodě, příroda ve třídě“.
Pod vedení p. Kubačky se žáci 6. a 8. ročníků seznámili se základními pravidly lovu hmyzu, jejich uchováváním a přípravou hmyzu pro preparaci. Foto zde.
LEKTOR: Bc. et Bc. Jakub Kubačka
Byliny a dřeviny
V pátek 18. 12. 2015 byla realizovaná aktivita dotačního programu MMO „ Třída v přírodě, příroda ve třídě“ – byliny a dřeviny. Pod vedením p. Veselého se žáci 6. A 7. ročníků prakticky seznámili se stavbou kapraďorostů, výtrusy a jejich způsoby rozmnožování. Seznámili se s významem chlorofylu pro fotosyntézu a jeho reakcí na některé složky záření. Foto zde.
Foto zde.
EKOKOM ve třídách
Ve čtvrtek 29. 1. 2016 nás navštívili lektoři Ekokomu. Hravou a zábavnou formou učili děti 1. – 4. tříd třídit odpad. Foto zde.
Zeměpisná olympiáda
Ve středu 13. ledna proběhlo školní kolo zeměpisné olympiády. Děti soutěžily ve třech kategoriích.
Mezi šesťáky se o první místo rozdělili Martin Kryšpín a Vojta Szrajber, druhé místo obsadila Jana Černá a třetí Adélka Stonišová.
Kategorie B, ve které soutěžily sedmé třídy, má rovněž dvě vítězky. Jsou jimi Klárka Quisová a Leontýna Mořkovská. Druhé místo patří Janu Pchálkovi a o třetí místo se dělí Vojta Fuksík a Barča Kostková.
Jan Ibler a Markéta Fuksíková se stali společnými vítězi poslední kategorie. Za nimi skončili se stejným počtem bodů Michal Sliž, Vítek Heim, Viktor Kurtin a Míša Thomasová.
Všem soutěžícím děkujeme za účast, vítězům blahopřejeme a držíme palce v okresním kole.
Preparace brouků
V předvánoční pondělí v prostorách učebny přírodopisu proběhla poslední aktivita dotačního programu MMO „Třída v přírodě, příroda ve třídě“.
Pod vedení p. Kubačky se žáci 6. a 8. ročníků seznámili se základními pravidly lovu hmyzu, jejich uchováváním a přípravou hmyzu pro preparaci. Foto zde.
LEKTOR: Bc. et Bc. Jakub Kubačka
Byliny a dřeviny
V pátek 18. 12. 2015 byla realizovaná aktivita dotačního programu MMO „ Třída v přírodě, příroda ve třídě“ – byliny a dřeviny. Pod vedením p. Veselého se žáci 6. A 7. ročníků prakticky seznámili se stavbou kapraďorostů, výtrusy a jejich způsoby rozmnožování. Seznámili se s významem chlorofylu pro fotosyntézu a jeho reakcí na některé složky záření. Foto zde.
Lektor: PhDr. P. Veselý
Akce byla financovaná z dotačního programu MMO.
Geologický vývoj severní Evropy
V pondělí 30. listopadu 2015 se žáci 9. ročníků prostřednictvím přednášky p. Hanáčka seznámili s geologickou stavbou a vývojem severní Evropy zaměřenou na oblast Špicberk. Pochopili stavbu Země, vliv zevního prostředí na změnu zemského povrchu, význam zkamenělin v souvislosti se složením fauny a flory v jednotlivých vývojových etapách Země.
Druhá část výukového bloku byla zaměřena na třídění a systematizaci minerálů a hornin, jejich využití a význam v praktickém životě.
Akce byla realizovaná v rámci dotačního programu MMO „Třída v přírodě, příroda ve třídě!“.
Lektor: Mgr. M. Hanáček, Bc. et Bc. Jakub Kubačka
Preparace ptáků a savců
V pondělí 23. 11. 2015 se žáci 8. ročníků zúčastnili aktivity z dotačního programu MMO „Třída v přírodě, příroda ve třídě!“ V prostorách Slezského muzea se seznámili s postupem preparace ptáků a savců a následně využili místní expozici obratlovců jako učebnu. Foto zde.
Lektor a preparátor: p. Michal Jakubec
Pedagogický doprovod: M. Beková, R. Havránková
Den stromů
V neděli 18. 10. 2015 se naše škola zúčastnila jako spoluorganizátor akce Dne stromů. Hravou formou a připravenými aktivitami děvčata 9. tříd zpestřily krásné slunné odpoledne rodičům s dětmi.
Děti za jejich pomoci vyráběly lesního ducha z kaštanů, plnily skřítku Edáčkovi duchnu na spaní, poznávaly život dřevěných výrobků. Akci pořádal MMO ve spolupráci SVČ v Opavě a opavskými základními školami. Foto zde.
Akce se zúčastnily: R. Klapuchová, N. Adamcová, K. Plošková, B. Burkartová, T. Smolková, L. Černínová, H. Piechová, N. Potížová, H. Fiedlerová, A. Týnová, A. Věntusová
Pedagogický dozor: Mgr. M. Beková
Terénní přírodovědná exkurze
Ve středu 9. 9. 2015 se žáci 8. ročníku zúčastnili terénní přírodovědné exkurze "Dřeviny a byliny Opavska". Pod odborným vedení p. Kubačky se seznámili s původními porosty oblasti Stříbrného jezera, poznávali zástupce dřevin, kvetoucích bylin, seznamovali se se skladbou ekosystémů a jejich změnami v souvislosti se zásahy člověka.
Foto najdete zde.
Foto najdete zde.
Pedagogický dozor: Mgr. M. Beková, Mgr. K. Burkartová
Lektor: Bc. et Bc. Jakub Kubačka